Jak wygląda złomowanie samochodu? - Sprzedaż auta na złom krok po kroku
Stare, nienadające się do sprzedaży auto stanowi najczęściej niemałe utrapienie dla osoby, która została z takim problemem. Istnieje jednak dość prosty sposób, by poradzić sobie z niechcianym pojazdem, a mianowicie zezłomować go. Wymaga on jednak nieco czynności, które należy wykonać, by proces ten przebiegał w pełni legalnie. W dalszej części artykułu znajdą się wskazówki, jak postępować przy złomowaniu auta.
Wymagania prawne złomowania pojazdu
W pierwszej kolejności, chcąc pozbyć się niechcianego już pojazdu należy wyrejestrować pojazd. Nie można zostawić nieużywanego środka transportu czy to pod domem, czy też na parkingu, gdyż grozi to odholowaniem go na koszt właściciela. Tak więc wyrejestrowanie jest konieczne. Najprościej jest oczywiście dokonać tego przez wyspecjalizowaną placówkę, która zajmuje się takimi sprawami. Dobrym przykładem takiego miejsca będzie Skup aut Mława – MakTech, którego oferta dostępna jest na stronie: https://sprzedajswojeauto.pl/skup-aut-mlawa/, gdzie sprzedać można sprawniejsze okazy pojazdów, a resztę zezłomować. Doprowadzenie auta do takiej jednostki będzie spełniało wymagania potrzebne do wyrejestrowania danego środka transportu, co rozpocznie proces pozbywania się go.
Proces złomowania pojazdu
Następnie, zdając samochód i okazując przy tym potrzebne dowody związane z nim, przyjdzie kolej na działanie ze strony stacji demontażu. Przedsiębiorstwo to zapewni wszelkie wymagane dokumenty, które potrzebne będą w dalszych samodzielnych działaniach, by zakończyć proces pozbywania się auta. Tutaj konieczne jest, by upewnić się, że miejsce to będzie posiadać potwierdzenie legalności wykonywania kasacji. Gdy złomowanie samochodu zakończy się, były właściciel musi złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu lub innego pojazdu oraz dołączyć do tego otrzymane dokumenty i zdemontowane tablice rejestracyjne w odpowiedniej instytucji danej gminy. Pamiętać należy, że niedopełnienie tych formalności w czasie 30 dni od dnia złomowania, będzie skutkować karą, która sięgać możne nawet 1000 zł. Równie ważne jest, by zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, by nie tylko przestała naliczać opłaty, ale także by dokonała zwrotu zapłaconej z góry i niewykorzystanej części ubezpieczenia.
Zalety złomowania niechcianego pojazdu
Niewątpliwą zaletą całego procesu jest jego prostota i stosunkowo niedługi czas, jaki on trwa. Próby sprzedaży auta, które do tego się już raczej nie będzie nadawać, przysporzyć może sporo nerwów i ciągnąć się będzie w nieskończoność. Dlatego więc warto skorzystać ze stacji demontażu pojazdów. Również osoby, które chciałyby zarobić na takim aucie, będą zadowolone, gdyż za złomowanie można otrzymać nieco pieniędzy. Zależne jest to głównie od wagi danego środka transportu, z reguły zapłata wynosi do 500 zł. Ustrzec się jednak należy że gdy złomowany przez nas pojazd będzie poniżej 90% wagi kompletnego modelu, to stacja pobrać może opłatę, jednak zazwyczaj nie jest ona wysoka. Tak więc na rozwiązaniu nie traci się nic, a przy tym istnieje szansa na znaczny zysk, jeśli nie gotówki to zaoszczędzonego czasu.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 6 miesięcy temuPlanuję właśnie sprzedanie samochodu na złom, ale całkowicie się na tym nie znam i szukam informacji jak się do tego przygotować. Dziękuję, że ktoś zdecydował się dodać taki poradnik! Na pewno pomoże wielu osobom w takiej sytuacji jak moja.
Najnowsze wpisy:
-
Czy warto prostować felgi?
-
Pomoc drogowa dla TIR na A4 - ranking firm - zobacz top 10
-
Gdzie w Gdyni sprzedać auto bez ważnego ubezpieczenia OC?
-
Prezentujemy nowy ranking skupów aut w 2023
-
Awaria na A4? Zobacz ranking firm - Top 10 pomocy drogowych na autostradzie
Najpopularniejsze wpisy:
-
Poznaj historię silników Harley-Davidson
-
Naklejka rejestracyjna na samochód - jak sprawnie przykleić ją do szyby?
-
Kody i oznaczenia tablic rejestracyjnych w Polsce
-
Jak wygląda złomowanie samochodu? - Sprzedaż auta na złom krok po kroku
-
Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta w skupie?