Skip to main content

Naklejka rejestracyjna na samochód - jak sprawnie przykleić ją do szyby?

Po zakupie samochodu w Polsce nowy właściciel ma obowiązek przerejestrowania go w ciągu 30 dni od zakupu. Wraz z nowymi tablicami rejestracyjnymi oraz dowodem rejestracyjnym wydawana jest specjalna naklejka rejestracyjna. Znajduje się na niej nadrukowany numer rejestracyjny oraz hologram świadczący o jej autentyczności. Jej brak na przedniej szybie może spowodować, że dostaniemy mandat wraz z punktami karnymi. W tym artykule podpowiemy ci jak sprawnie przykleić taką naklejkę rejestracyjną.

naklejka na szybe samochodu

Pozbądź się starej naklejki

Zanim przykleisz do przedniej szyby swojego samochodu nową naklejkę rejestracyjną, to należy pozbyć się starej. Zadanie to może wydawać się banalnie proste, jednak trudności może sprawić stary klej i folia, która pozostanie na szybie. Trzeba je koniecznie usunąć, ponieważ uniemożliwią prawidłowe przyklejenie nowej naklejki. Zadanie nam może ułatwić podgrzanie starej naklejki za pomocą suszarki lub opalarki. Ważne, by robić to ostrożnie, by nie doprowadzić do pęknięcia. Dzięki temu zabiegowi powinien nieco łatwiej odchodzić klej trzymający naklejkę. Teraz wystarczy ją podważyć i ostrożnie, stopniowo ściągnąć. Można do tego użyć nożyka, żyletki lub paznokcia. Ułatwić cały proces odklejania może rozpoczęcie z dwóch rogów naraz. Po odklejeniu na szybie mogą pozostać resztki, które należy dokładnie usunąć.

Prawidłowe przygotowanie szyby pod nową naklejkę rejestracyjną

Przed przystąpieniem do przyklejenia nowej naklejki rejestracyjnej, warto umyć dokładnie szybę. Do tego celu użyj płyny do szyb oraz ręczników papierowych. Jeżeli na szybie nadal zostają resztki kleju po starej naklejce, to można je doczyścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Następnym krokiem będzie odtłuszczenie powierzchni. Można do tego celu wykorzystać aceton lub alkohol. Pamiętaj, aby odtłuścić nieco większy obszar na szybie, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że nie trafimy dokładnie w miejsce, gdzie przyklejona była stara naklejka.

Przed samym klejeniem przetrzyj szybę ręcznikiem papierowym. Użycie ręczników lub szmatek może pozostawić na szybie niechciane nitki. Następnie weź nową naklejkę rejestracyjną i przymierz ją do miejsca klejenia. Gdy już zdecydujesz, gdzie ją przykleisz, to zdejmij folię ochronną z naklejki. Teraz przyłóż naklejkę stroną, na której wydrukowany jest numer rejestracyjny do szyby. Dokładnie ją przyciśnij i przez chwilę przytrzymaj.

W którym miejscu przykleić naklejkę rejestracyjną?

Naklejki rejestracyjne należy przyklejać na prawym dolnym rogu szyby przedniej w samochodzie. Ważne jest, aby nalepka była dobrze widoczna i by trzymała się odpowiednio. W przeciwnym razie może nas spotkać mandat podczas kontroli. Naklejenie naklejki rejestracyjnej jest niezbędne, by móc jeździć samochodem. Gdy musimy ze względu na uszkodzenie szyby ją wymienić, należy się zgłosić po duplikat naklejki rejestracyjnej do urzędu. Kosz takiej naklejki to 18,50 zł.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Planuję właśnie sprzedanie samochodu na złom, ale całkowicie się na tym nie znam i szukam informacji jak się do tego przygotować. Dziękuję, że ktoś zdecydował się dodać taki poradnik! Na pewno pomoże wielu osobom w takiej sytuacji jak moja.
Dobrze wiedzieć, że skupy aut odkupią samochód, który nie jest w świetnym stanie technicznym. Jestem obecnie na etapie kupowania nowego samochodu i zastanawiam się, co zrobić ze starym... Muszę przyznać, że opcja ze skupem samochodów wydaje się warta rozważenia...
Świetny artykuł, wszystko jasno wyjaśnione, bez zbędnego lania wody. Teraz wiem, jakie dokumenty muszę przygotować do sprzedaży auta w skupie i jak to wszystko przebiega. Na pewno skorzystam, jak będę sprzedawał swoje auto. Dzięki!
Kornel 10 miesięcy temu Jakie usługi pełni pomoc drogowa?
Znakomity artykuł, który świetnie podsumowuje wszystkie kluczowe usługi oferowane przez pomoc drogową. Uważam, że warto byłoby jeszcze rozwinąć kwestię pierwszej pomocy mechanicznej na miejscu zdarzenia. Dzięki za świetne zorientowanie w temacie!
Antoni 1 lat temu Zasada Skup aut Poznań
Super skup sprzedaż trwała 10 minut Polecam